De situatie rond de aanvraag van de Wnb-vergunning, zoals weergegeven in de laatste nieuwsbrief is niet gewijzigd. In afwachting van een oordeel van de Landsadvocaat is de subsidieregeling nog altijd niet open gesteld. Wel is voor iedereen duidelijk dat de deadline van 1 januari 2023 nooit gehaald zal worden.
Omdat de overheid terug gekomen is op toezeggingen dat in N2000-gebieden bestaand gebruik, waartoe de garnalenvisserij behoort, altijd mogelijk zou blijven, worden garnalenvissers bij het verkrijgen van een nieuwe vergunning in het kader van de Wet Natuurbescherming (Wnb) geconfronteerd met aanvullende eisen.
Recent overleg tussen het ministerie van LNV en de visserijsector heeft erin geresulteerd dat over het punt “bestaand gebruik” bij de Landsadvocaat een juridisch advies ingewonnen wordt.
Dit advies schijnt er al te zijn maar is nog niet door LNV naar buiten gebracht. In de tussentijd is de subsidieregeling voor de aanschaf van een SCR-katalysator uitgesteld.
Immers, stel dat het advies van de Landsadvocaat gunstig uitpakt zouden garnalenvissers onnodig op kosten worden gejaagd. Verder is één van de voorwaarden van de subsidieregeling dat nog geen opdracht gegeven mag worden tot aanschaf en installatie voordat een subsidieaanvraag is ingediend.
Inmiddels zijn alle betrokkenen (overheid, sector en leveranciers/installateurs) er van overtuigd dat het onmogelijk is de garnalenvloot per 1 januari as. aan de scherpere vergunningsvoorwaarden te kunnen laten voldoen.
Het ministerie van LNV heeft deze week voor het eerst aangegeven dat na 1 januari 2023 voor het hebben van een geldige Wnb-vergunning, om in N2000-gebieden te kunnen vissen, we in een gedoogsituatie terecht moeten komen.
Leden-garnalenvissers worden gevraagd verdere berichtgeving vanuit de PO of van de NVB, als penvoerder namens alle garnalen-PO’s bij het doen van de aanvragen, af te wachten.