Ook in andere lidstaten veel belangstelling voor sanering

De Europese visserijsector maakt heftige tijden door waardoor het economisch perspectief zwaar onder druk staat. Hierdoor zien veel bedrijven geen toekomst meer en zijn bereid om afscheid te nemen. In meerdere landen lopen saneringsprogramma’s.

We kunnen concluderen dat een combinatie van factoren er voor zorgen dat vissers geen toekomst zien in de visserij. Het verlies van puls, Brexit, verlies van veel visgronden door wind op zee en natuurbescherming en daarbovenop de explosief gestegen (brandstof)kosten alsmede soms geen bedrijfsopvolging zijn de belangrijkste oorzaken waarom familiebedrijven besluiten om te stoppen.

Overheden van meerdere lidstaten faciliteren het beëindigen van de visserijactiviteiten door middel van het, mede dankzij Brussels geld vanuit de BAR-Brexit-fondsen, financieren van het uitkopen en laten slopen van vissersvaartuigen.

Betreffende de Nederlandse saneringsregeling is inmiddels duidelijk dat alle aanvragen door RVO zijn beoordeeld en afgehandeld. Van de 76 aanvragen die de eerste schifting doorgekomen zijn, hebben uiteindelijk 69 een beschikking met een toewijzing ontvangen.

7 aanvragen zijn afgewezen wegens te veel aan strafpunten. Tot nu toe hebben 3 aanvragers hun aanvraag terug gedraaid. De verwachting is dat er nog een aantal zullen volgen.

Het budget van € 155 miljoen is niet volledig opgevraagd, hoeveel er uiteindelijk niet benut wordt, zal afhangen van het aantal aanvragers die uiteindelijk de sanering doorzet en een vaststellingsovereenkomst instuurt.

Andere landen

Ook in Denemarken, Frankrijk en Ierland lopen inmiddels saneringsprogramma’s en in Duitsland wordt er aan gewerkt.

Zoals gemeld worden, net als in Nederland, deze programma’s gefinancierd uit middelen die vanuit Brussel beschikbaar gekomen zijn uit de Brexit Adjustment Reserve (BAR), financiële gelden ter compensatie van de gevolgen van de Brexit.

Ook in deze landen is er veel belangstelling om de visserijactiviteiten te staken.

In Denemarken zijn 31 van de 54 ingediende aanvragen gehonoreerd, veel aanvragers werden afgewezen omdat zij de afgelopen jaren teveel strafpunten opgelegd hebben gekregen. De Deense inspectiedienst heeft hiermee kwistig gestrooid voor vaak kleine overtredingen met dit ingrijpende resultaat tot gevolg.

In Frankrijk is heel veel belangstelling voor gebruikmaking van de sanering. Maar liefst 164 vaartuigen hebben een aanvraag gedaan. Gezien het beschikbare budget zijn 90 aanvragers geselecteerd en 33 staan nog op een reservelijst.

De 90 geselecteerden moeten op korte termijn aangeven of zij wel of niet definitief gebruik maken van de regeling. Het is nog niet bekend of er meer budget beschikbaar komt.

In Ierland hebben 57 vaartuigen een aanvraag ingediend, de laatste stand van zaken is dat inmiddels 34 – 37 vaartuigen de overeenkomst hebben getekend hebben, midden april moet duidelijk komen over het definitieve aantal.