Brandstoftoeslag handel verlengd

De oliecrisis duurt voort en de visserijsector heeft het heel zwaar. De vanaf half maart toegepaste brandstoftoeslag is vorige en deze week geëvalueerd. In afwachting van mogelijke steun vanuit het ministerie van LNV heeft de handel erin toegestemd om de regeling te verlengen.

De regeling waarbij bovenop de veilingprijs een opslag wordt toegekend geldt vanaf 17 maart. Enerzijds is moeilijk aan te tonen hoe de prijsontwikkeling met of zonder toeslag verloopt. Voor een belangrijk deel is deze afhankelijk van de vraag uit de markt. Daarom is het effect moeilijk vast te stellen.

Anderzijds merkt de handel op dat de regeling niet het beoogde doel niet realiseert, namelijk meer kotters naar zee. Wel wordt waargenomen dat er meer vraag is dan aanbod wat zorgt voor een opstuwende markt.

Hoewel de doelstelling misschien niet direct waarneembaar is, heeft de handel nog steeds oog voor de heel nijpende situatie van de vloot. Na overleg vorige week en afgelopen woensdag tussen PO’s, visafslagen en vertegenwoordigers van Visfederatie en VVU heeft de handel erin toegestemd om de regeling te verlengen.

In eerste instantie geldt verlenging voor drie weken, tot en met maandag 2 mei 2022. De regeling loopt eerder af als de overheid bereid is de vloot de helpende hand toe te steken. (zie elders in deze nieuwsbrief).

Uiteraard zijn de PO’s de handel/verwerking zeer erkentelijk voor verlenging van de regeling.

De brandstofprijstoeslag-regeling luidt als volgt:

  • € 0,75/kg voor tarbot, griet en tong;
  • € 0,20/kg voor overige vis;

Voorwaarden:

  • De regeling geldt zolang de gasolieprijs op € 0,60/liter of hoger ligt.
  • Alleen boomkor- en twinrigschepen komen in aanmerking voor de toeslag.
  • Alleen vis die op Nederlandse visafslagen wordt aangevoerd komt in aanmerking voor een toeslag. Dat betreft zowel Nederlandse schepen als ook buitenlandse schepen tenzij schepen in aanmerking komen voor steun uit overheidsregelingen.
  • De toeslag geldt niet voor vis afkomstig uit de Oostzee.
  • De toeslag wordt na de veilingklok administratief toegepast via de uitbetalingsstaat.
  • De regeling wordt voor 3 weken gecontinueerd tot en met maandag 2 mei 2022.
  • De toeslag is vrij van heffingen (kosten).

Alle partijen erkennen dat de toeslag bij lange na niet voldoende is om de extra brandstofkosten te compenseren. Maar tegelijkertijd is het meer dan een gebaar vanuit de keten richting de aanvoerders als bijdrage om deze heel moeilijke tijd proberen door te komen.